| Part Number | SMCJ33CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 827960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ33CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ33CA-E3 57T |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 33 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 28.1 A |
| Maximum Clamping Voltage | 53.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ33CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 16V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ16CA-E3 52.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS16VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 7.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ7.5AHE3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ58A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 459V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC540A-E3 57T.pdf |
|
Leshan Radio | Diode TVS Single Uni-Directional 5V 250W 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for LESD3Z5.0T1G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE36CAHE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 256V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB300A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30CAHE3 9AT.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 120V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ120A.pdf |